Skip to content

1862 Silverton RoadToms River, NJ 08753

Built 2008

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Oct 7, 2020

Property Information

Block192.57
Lot28.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,946
Acreage1.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,600
33%
Improvement Value:$443,000
67%
Total Assessment$664,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,109+5.3%
2024$11,504-10.2%
2023$12,817+19.6%
2022$10,713+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,946DeedBook 18117, Page 20Recorded10/22/2020

Property Sale

Sale
$549,900
DeedBook 14149, Page 818

Property Built

Built

Year Built: 2008