Skip to content

1940 Silverton RoadToms River, NJ 08753

Built 1976

Last Sale Price
$698,900
Last Sale Date
Dec 20, 2023

Property Information

Block192.57
Lot29.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,926
Acreage1.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,400
40%
Improvement Value:$342,600
60%
Total Assessment$573,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,440+33.8%
2024$7,800-25.5%
2023$10,472+0.4%
2022$10,426+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$698,900
Sq Ft2,926DeedBook 19572, Page 617Recorded12/29/2023

Property Sale

Sale
$386,000
Sq Ft2,926DeedBook 19266, Page 629Recorded1/3/2023

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 5512, Page 776

Property Sale

Sale
$197,500
DeedBook 5181, Page 974

Property Sale

Sale
$76,400
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1976