Skip to content

1916 Silverton RoadToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 26, 2018

Property Information

Block192.57
Lot29.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class16
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,659
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,400
46%
Improvement Value:$262,800
54%
Total Assessment$483,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,804+5.3%
2024$8,364+4.7%
2023$7,986+0.4%
2022$7,951+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5627, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1977

Property Sale

Sale
$13,500
DeedBook 3539, Page 234