Skip to content

1763 Calico LaneToms River, NJ 08753

Built 2000

Last Sale Price
$191,900
Last Sale Date
Feb 14, 2000

Property Information

Block192.57
Lot32.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage1,990
Acreage0.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,000
39%
Improvement Value:$341,900
61%
Total Assessment$563,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,274+5.3%
2024$9,761+15.9%
2023$8,421+0.4%
2022$8,384+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$191,900
DeedBook 10041, Page 1570

Property Built

Built

Year Built: 2000