Skip to content

1990 Country TraceToms River, NJ 08753

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2018

Property Information

Block192.57
Lot32.12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,074
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,000
38%
Improvement Value:$329,300
62%
Total Assessment$531,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,680+5.3%
2024$9,197+16.4%
2023$7,904+0.4%
2022$7,869+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$194,095
DeedBook 5692, Page 728

Property Built

Built

Year Built: 1999