Skip to content

1983 Country TraceToms River, NJ 08753

Built 1999

Last Sale Price
$226,165
Last Sale Date
Nov 23, 1999

Property Information

Block192.57
Lot32.18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,450
Acreage1.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,200
37%
Improvement Value:$423,800
63%
Total Assessment$677,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,335+5.3%
2024$11,719+9.5%
2023$10,701+0.4%
2022$10,654+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$226,165
DeedBook 5762, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1999