Skip to content

1979 Country TraceToms River, NJ 08753

Built 1998

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Nov 17, 2020

Property Information

Block192.57
Lot32.19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,108
Acreage1.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,400
45%
Improvement Value:$315,600
55%
Total Assessment$570,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,385+5.3%
2024$9,867+13.7%
2023$8,678+0.4%
2022$8,640+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft2,108DeedBook 18182, Page 613Recorded12/2/2020

Property Sale

Sale
$428,500
DeedBook 14626, Page 845

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 13770, Page 11

Property Sale

Sale
$188,150
DeedBook 5602, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1998