Skip to content

1975 Country TraceToms River, NJ 08753

Built 1997

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Dec 15, 2021

Property Information

Block192.57
Lot32.20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,140
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,200
44%
Improvement Value:$331,400
56%
Total Assessment$586,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,688+5.3%
2024$10,154+13.8%
2023$8,923+0.4%
2022$8,884+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft2,140DeedBook 18857, Page 913Recorded1/10/2022

Property Sale

Sale
$198,073
DeedBook 5465, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1997