Skip to content

2122 Church RoadToms River, NJ 08753

Built 1940

Last Sale Price
$204,000
Last Sale Date
Nov 19, 2020

Property Information

Block192
Lot32.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage728
Acreage1.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,800
91%
Improvement Value:$22,000
9%
Total Assessment$242,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,424+5.3%
2024$4,203-13.8%
2023$4,876+0.4%
2022$4,855+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$204,000
Sq Ft728DeedBook 18175, Page 1932Recorded11/30/2020

Property Built

Built

Year Built: 1940