Skip to content

2320 Owen CourtToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
May 31, 2016

Property Information

Block193
Lot11.18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,868
Acreage1.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,800
44%
Improvement Value:$370,300
56%
Total Assessment$656,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,954+5.3%
2024$11,357+2.2%
2023$11,111+0.4%
2022$11,062+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,868DeedBook 16437, Page 1580Recorded7/5/2016

Property Sale

Sale
$298,498
DeedBook 5251, Page 453

Property Built

Built

Year Built: 1995