Skip to content

1208 Royal Sire CourtToms River, NJ 08755

Built 2002

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Jan 13, 2017

Property Information

Block193
Lot4.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage4,057
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$355,000
37%
Improvement Value:$600,500
63%
Total Assessment$955,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,409+5.3%
2024$16,540+9.2%
2023$15,143+0.4%
2022$15,076+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

Sq Ft4,057DeedBook 16637, Page 1365Recorded1/20/2017

Property Sale

Sale
$411,900
DeedBook 10871, Page 1716

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$1,005,000
DeedBook 10461, Page 378

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 5695, Page 185