Skip to content

1216 Royal Sire CourtToms River, NJ 08755

Built 2001

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
May 13, 2019

Property Information

Block193
Lot4.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage4,333
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$355,000
36%
Improvement Value:$637,100
64%
Total Assessment$992,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,076+5.3%
2024$17,173+10.9%
2023$15,483+0.4%
2022$15,414+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft4,333DeedBook 17479, Page 255Recorded5/22/2019

Property Sale

Sale
$408,900
DeedBook 10614, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 5695, Page 185