Skip to content

1220 Royal Sire CourtToms River, NJ 08755

Built 2001

Last Sale Price
$468,000
Last Sale Date
Nov 15, 2001

Property Information

Block193
Lot4.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,811
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$355,000
39%
Improvement Value:$554,900
61%
Total Assessment$909,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,578+5.3%
2024$15,750+10.7%
2023$14,224+0.4%
2022$14,161+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$468,000
DeedBook 10642, Page 851

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 5695, Page 185