Skip to content

2317 Vermont AvenueToms River, NJ 08755

Built 1992

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Apr 16, 2013

Property Information

Block193
Lot5.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,120
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
33%
Improvement Value:$417,700
67%
Total Assessment$627,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,437+5.3%
2024$10,865-5.3%
2023$11,473+0.4%
2022$11,423+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 15514, Page 1754

Property Sale

Sale
$409,000
DeedBook 14821, Page 363

Property Sale

Sale
$419,000
DeedBook 11256, Page 823

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5408, Page 497

Property Sale

Sale
$251,400
DeedBook 5199, Page 426

Property Built

Built

Year Built: 1992