Skip to content

2306 Tapestry CourtToms River, NJ 08755

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 23, 2023

Property Information

Block193
Lot5.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,152
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$319,000
39%
Improvement Value:$493,000
61%
Total Assessment$812,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,795+5.3%
2024$14,056+12.7%
2023$12,468+0.4%
2022$12,413+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$699,000

From:

To:

Sq Ft3,203DeedBook 16502, Page 376Recorded9/8/2016

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$296,900
DeedBook 4712, Page 9