Skip to content

408 Ocala CourtLavallette, NJ 08735

Built 1965

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Feb 19, 2021

Property Information

Block1946.01
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9901

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage912
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
78%
Improvement Value:$139,500
22%
Total Assessment$639,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,645+5.2%
2024$11,070+12.2%
2023$9,865+0.4%
2022$9,821+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000
Sq Ft912DeedBook 18353, Page 113Recorded3/8/2021

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 10455, Page 705

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook 5240, Page 177

Property Sale

Sale
$75,500
DeedBook 3883, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1965