Skip to content

405 Ocala CourtLavallette, NJ 08735

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 20, 2008

Property Information

Block1946.01
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9901

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,670
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$490,000
70%
Improvement Value:$205,800
30%
Total Assessment$695,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,671+5.2%
2024$12,044+5.0%
2023$11,465+0.4%
2022$11,415+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1964