Skip to content

403 Ocala CourtLavallette, NJ 08735

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 2020

Property Information

Block1946.01
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9901

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,704
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$490,000
65%
Improvement Value:$263,800
35%
Total Assessment$753,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,727+5.2%
2024$13,048+0.8%
2023$12,941+0.4%
2022$12,884+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$537,500

From:

To:

Sq Ft1,704DeedBook 17008, Page 1137Recorded1/26/2018

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4449, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1940