Skip to content

404 Daytona DriveLavallette, NJ 08735

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 15, 2004

Property Information

Block1946.01
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9901

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,374
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$490,000
74%
Improvement Value:$175,600
26%
Total Assessment$665,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,121+5.2%
2024$11,522+15.5%
2023$9,975+0.4%
2022$9,931+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5439, Page 563

Property Built

Built

Year Built: 1958