Skip to content

408 Daytona DriveLavallette, NJ 08735

Built 2014

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block1946.01
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9901

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,970
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$520,000
60%
Improvement Value:$346,200
40%
Total Assessment$866,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,774+5.2%
2024$14,994+1.1%
2023$14,830+0.4%
2022$14,764+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$337,500

From:

To:

DeedBook 15715, Page 920Recorded12/26/2013