Skip to content

427 Cocoa CourtLavallette, NJ 08735

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 15, 2024

Property Information

Block1946.01
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9901

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,564
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$490,000
68%
Improvement Value:$233,000
32%
Total Assessment$723,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,916+5.3%
2024$12,265+1.5%
2023$12,089+0.4%
2022$12,036+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957