Skip to content

423 Cocoa CourtLavallette, NJ 08735

Built 1969

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Oct 26, 2021

Property Information

Block1946.01
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9901

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,128
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$490,000
79%
Improvement Value:$130,300
21%
Total Assessment$620,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,296+5.2%
2024$10,737+4.5%
2023$10,276+0.4%
2022$10,230+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,128DeedBook 18754, Page 1268Recorded11/3/2021

Property Built

Built

Year Built: 1969