Skip to content

421 Cocoa CourtLavallette, NJ 08735

Built 2020

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Oct 29, 2015

Property Information

Block1946.01
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9901

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,340
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,000
51%
Improvement Value:$461,500
49%
Total Assessment$941,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,145+5.2%
2024$16,297+7.8%
2023$15,115+82.4%
2022$8,288+4.5%
Property History
Sales4

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft1,340DeedBook 16241, Page 488Recorded11/13/2015

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 10393, Page 1596

Property Sale

Sale
$224,000
DeedBook 5126, Page 263

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4057, Page 449