Skip to content

423 Miami DriveLavallette, NJ 08735

Built 1985

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Apr 5, 2011

Property Information

Block1946.01
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9901

Building Details

Building Class17
Description1FWA 141481
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,481
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$490,000
70%
Improvement Value:$210,700
30%
Total Assessment$700,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,760+5.2%
2024$12,129+11.6%
2023$10,869+0.4%
2022$10,821+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000
DeedBook 14873, Page 1826

Property Built

Built

Year Built: 1985