Skip to content

413 Delray DriveLavallette, NJ 08735

Built 2014

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 6, 2024

Property Information

Block1946.01
Lot48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9901

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,486
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$490,000
51%
Improvement Value:$475,900
49%
Total Assessment$965,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,589+5.2%
2024$16,720+8.9%
2023$15,356+0.4%
2022$15,288+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 14848, Page 1379

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 4517, Page 852