Skip to content

426 Delray DriveLavallette, NJ 08735

Built 2009

Owner
---
Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Apr 18, 2025

Property Information

Block1946.01
Lot58
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9901

Building Details

Building Class19
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,972
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$570,000
50%
Improvement Value:$565,800
50%
Total Assessment$1,135,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,683+5.2%
2024$19,661+4.3%
2023$18,853+0.4%
2022$18,770+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$130,000
Sq Ft2,972DeedBook 20017, Page 1599Recorded5/20/2025

Property Sale

Sale
$1,325,000
DeedBook 14675, Page 455

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 10919, Page 1912

Property Sale

Sale
$8,500
DeedBook NaN, Page NaN