Skip to content

427 Delray DriveLavallette, NJ 08735

Built 1954
Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Oct 23, 2025

Property Information

Block1946.01
Lot68
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9901

Building Details

Building Class10
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,020
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$480,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$480,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,741+5.2%
2024$8,309+0.4%
2023$8,277+0.4%
2022$8,240-13.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000
DeedBook 20178, Page 776Recorded10/29/2025

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5488, Page 908

Property Built

Built

Year Built: 1954