Skip to content

426 Boynton CourtLavallette, NJ 08735

Built 1956

Last Sale Price
$608,350
Last Sale Date
Nov 3, 2017

Property Information

Block1946.01
Lot73
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9901

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,000
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
72%
Improvement Value:$194,400
28%
Total Assessment$694,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,645+5.2%
2024$12,020-15.0%
2023$14,146+0.4%
2022$14,084+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$608,350

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 16951, Page 159Recorded11/28/2017

Property Built

Built

Year Built: 1956