Skip to content

361 Venice DriveLavallette, NJ 08735

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 24, 2023

Property Information

Block1946.02
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9902

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,908
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
68%
Improvement Value:$235,500
32%
Total Assessment$735,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,393+5.2%
2024$12,732+10.7%
2023$11,505+0.4%
2022$11,455+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$266,667
DeedBook 12459, Page 54

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1969