Skip to content

352 Venice DriveLavallette, NJ 08735

Built 1960

Last Sale Price
$795,000
Last Sale Date
Jul 8, 2020

Property Information

Block1946.02
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9902

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,630
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$670,000
65%
Improvement Value:$360,900
35%
Total Assessment$1,030,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,835+5.2%
2024$15,053+20.4%
2023$12,505+0.4%
2022$12,450+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$795,000

From:

To:

Sq Ft1,630DeedBook 17967, Page 1623Recorded7/16/2020

Property Sale

Sale
$702,500
DeedBook 14411, Page 1626

Property Built

Built

Year Built: 1960