Skip to content

320 Venice DriveLavallette, NJ 08735

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 18, 2019

Property Information

Block1946.02
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9902

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,568
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$490,000
61%
Improvement Value:$318,800
39%
Total Assessment$808,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,728+16.5%
2024$12,641+9.5%
2023$11,543+0.4%
2022$11,492+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 13854, Page 1343

Property Built

Built

Year Built: 1967