Skip to content

301 Strickland Blvd(Block 1946.02 Lot 57)Lavallette, NJ 08735

Built 2000

Last Sale Date
Dec 18, 2000

Property Information

Block1946.02
Lot57
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9902

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage---
Acreage1.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,800,000
80%
Improvement Value:$450,000
20%
Total Assessment$2,250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,973+5.2%
2024$38,948-38.8%
2023$63,657+0.4%
2022$63,378+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 10286, Page 988

Property Built

Built

Year Built: 2000