Skip to content

313 Venice DriveLavallette, NJ 08735

Built 2016

Last Sale Price
$161,000
Last Sale Date
Mar 23, 1998

Property Information

Block1946.02
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9902

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,344
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$490,000
68%
Improvement Value:$226,200
32%
Total Assessment$716,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,042+5.2%
2024$12,397+6.1%
2023$11,683+0.4%
2022$11,632+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 5560, Page 519

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 3877, Page 632