Skip to content

360 Orlando DriveLavallette, NJ 08735

Built 1966

Last Sale Price
$1,425,000
Last Sale Date
Dec 4, 2021

Property Information

Block1946.03
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9902

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,236
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$490,000
52%
Improvement Value:$460,100
48%
Total Assessment$950,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,301+5.2%
2024$16,446+8.6%
2023$15,140+0.4%
2022$15,074+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,425,000
Sq Ft2,236DeedBook 18831, Page 1116Recorded12/21/2021

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 5574, Page 707

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 4335, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1966