Skip to content

358 Orlando DriveLavallette, NJ 08735

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 28, 2006

Property Information

Block1946.03
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9902

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,579
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$490,000
55%
Improvement Value:$405,600
45%
Total Assessment$895,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,309+5.2%
2024$15,503-3.8%
2023$16,117+15.8%
2022$13,922+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1967