Skip to content

311 Ormond DriveLavallette, NJ 08735

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 20, 2020

Property Information

Block1946.03
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9902

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,818
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$490,000
60%
Improvement Value:$324,300
40%
Total Assessment$814,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,828+5.2%
2024$14,096-0.7%
2023$14,188+0.4%
2022$14,126+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft1,818DeedBook 17194, Page 1082Recorded8/1/2018

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4219, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1955