Skip to content

320 Ormond DriveLavallette, NJ 08735

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 2019

Property Information

Block1946.04
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9902

Building Details

Building Class17
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,501
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$490,000
70%
Improvement Value:$211,700
30%
Total Assessment$701,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,778+5.2%
2024$12,146+9.5%
2023$11,095+0.4%
2022$11,046+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$775,000
DeedBook 15001, Page 571

Property Built

Built

Year Built: 1979

Property Sale

Sale
$26,500
DeedBook 3756, Page 103