Skip to content

324 Ormond DriveLavallette, NJ 08735

Built 2020

Last Sale Price
$428,000
Last Sale Date
Jul 30, 2014

Property Information

Block1946.04
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9902

Building Details

Building Class19
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,400
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$490,000
45%
Improvement Value:$588,400
55%
Total Assessment$1,078,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,638+5.2%
2024$18,667+6.0%
2023$17,608+0.4%
2022$17,530+72.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$428,000

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 15874, Page 220Recorded8/19/2014

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5441, Page 4

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4733, Page 687