Skip to content

329 Ormond DriveLavallette, NJ 08735

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 3, 2004

Property Information

Block1946.04
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9902

Building Details

Building Class20
Description3F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage3,243
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$490,000
47%
Improvement Value:$552,900
53%
Total Assessment$1,042,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,991+5.2%
2024$18,053-20.6%
2023$22,735+0.4%
2022$22,636+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 4776, Page 750