Skip to content

354 Lauderdale DriveLavallette, NJ 08735

Built 1971

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Sep 4, 2019

Property Information

Block1946.04
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9902

Building Details

Building Class16
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,440
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$510,000
73%
Improvement Value:$192,500
27%
Total Assessment$702,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,793+5.2%
2024$12,160+7.1%
2023$11,353+0.4%
2022$11,303+7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000
Sq Ft1,440DeedBook 17627, Page 1813Recorded10/1/2019

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5354, Page 538

Property Built

Built

Year Built: 1971