Skip to content

358 Naples CourtLavallette, NJ 08735

Built 2003

Last Sale Price
$191,500
Last Sale Date
Jan 20, 1997

Property Information

Block1946.04
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9902

Building Details

Building Class20
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,079
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$490,000
51%
Improvement Value:$471,100
49%
Total Assessment$961,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,252+5.3%
2024$16,387-8.7%
2023$17,941+0.4%
2022$17,861+4.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$191,500
DeedBook 5438, Page 836