Skip to content

369 Lauderdale DriveLavallette, NJ 08735

Built 1966

Last Sale Price
$930,000
Last Sale Date
Jul 31, 2018

Property Information

Block1946.04
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9902

Building Details

Building Class21
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,290
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$640,000
59%
Improvement Value:$444,700
41%
Total Assessment$1,084,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,752+5.2%
2024$18,776+8.6%
2023$17,292+0.4%
2022$17,216+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$930,000

From:

To:

Sq Ft1,290DeedBook 17221, Page 1368Recorded8/28/2018

Property Sale

SaleMulti
$343,000
DeedBook 5647, Page 246

Property Sale

SaleMulti
$295,000
DeedBook 5220, Page 389

Property Built

Built

Year Built: 1966