Skip to content

314 Pompano CourtLavallette, NJ 08735

Built 1965

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
May 31, 1989

Property Information

Block1946.04
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9902

Building Details

Building Class19
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,806
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$620,000
60%
Improvement Value:$418,600
40%
Total Assessment$1,038,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,913+5.2%
2024$17,978+7.7%
2023$16,686+0.4%
2022$16,613+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 4762, Page 849

Property Built

Built

Year Built: 1965