Skip to content

367 Lauderdale DriveLavallette, NJ 08735

Built 1951

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Dec 29, 1995

Property Information

Block1946.04
Lot50
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9902

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage3,394
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$700,000
48%
Improvement Value:$752,800
52%
Total Assessment$1,452,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,455+5.2%
2024$25,148+14.1%
2023$22,041+0.4%
2022$21,945+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$460,000
DeedBook 5335, Page 754

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 3869, Page 762

Property Built

Built

Year Built: 1951