Skip to content

315 Pompano CourtLavallette, NJ 08735

Built 1979

Owner
---
Last Sale Price
$2,200,000
Last Sale Date
Apr 23, 2025

Property Information

Block1946.04
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9902

Building Details

Building Class19
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,827
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$660,000
62%
Improvement Value:$404,400
38%
Total Assessment$1,064,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,133+5.3%
2024$18,175+9.7%
2023$16,561+0.4%
2022$16,487+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$2,200,000
Sq Ft1,827DeedBook 20023, Page 1139Recorded5/27/2025

Property Built

Built

Year Built: 1979