Skip to content

355 Orlando DriveLavallette, NJ 08735

Built 2004

Last Sale Price
$1,325,000
Last Sale Date
Sep 23, 2019

Property Information

Block1946.04
Lot64
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9902

Building Details

Building Class21
Description3F 303567
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage3,567
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$570,000
38%
Improvement Value:$914,600
62%
Total Assessment$1,484,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,035+5.2%
2024$25,698+8.6%
2023$23,662+0.4%
2022$23,558+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,325,000
Sq Ft3,567DeedBook 17658, Page 1387Recorded10/28/2019

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 3557, Page 450