Skip to content

311 Pompano CourtLavallette, NJ 08735

Built 1961

Last Sale Price
$1,045,000
Last Sale Date
Jul 16, 2024

Property Information

Block1946.04
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9902

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,092
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
79%
Improvement Value:$129,500
21%
Total Assessment$629,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,463+5.2%
2024$10,897+4.7%
2023$10,411+0.4%
2022$10,365+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,045,000
Sq Ft1,092DeedBook 19796, Page 94Recorded9/19/2024

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4984, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1961