Skip to content

412 Coral Gables DriveLavallette, NJ 08735

Built 1974

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Dec 15, 2021

Property Information

Block1946.05
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9901

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,732
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,000
48%
Improvement Value:$340,600
52%
Total Assessment$650,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,847+5.2%
2024$11,262+10.9%
2023$10,155+0.4%
2022$10,111+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft1,732DeedBook 18876, Page 1471Recorded1/21/2022

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,732DeedBook 17689, Page 1701Recorded11/21/2019

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5755, Page 904

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 3561, Page 749

Property Built

Built

Year Built: 1974