Skip to content

415 Daytona DriveLavallette, NJ 08735

Built 2016

Last Sale Date
Aug 4, 2069

Property Information

Block1946.05
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9901

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,040
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$328,000
40%
Improvement Value:$493,500
60%
Total Assessment$821,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,960+5.2%
2024$14,220+7.5%
2023$13,226+0.4%
2022$13,168+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$899,000

From:

To:

Sq Ft2,040DeedBook 18061, Page 840Recorded9/18/2020

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,216DeedBook 16190, Page 730Recorded9/16/2015

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 13179, Page 1909

Property Sale

Sale
$163,900
DeedBook 5611, Page 776