Skip to content

402 Coral Gables DriveLavallette, NJ 08735

Built 2016

Last Sale Price
$194,900
Last Sale Date
Jun 28, 2013

Property Information

Block1946.05
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9901

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage870
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,000
37%
Improvement Value:$518,800
63%
Total Assessment$828,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,092+5.2%
2024$14,347+8.0%
2023$13,279+0.4%
2022$13,221+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$194,900

From:

To:

Sq Ft870DeedBook 15572, Page 154Recorded7/2/2013